Najbardziej skoncentrowanym źródłem energii w diecie są tłuszcze. Stanowią one źródło kwasów tłuszczowych, w tym niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). To właśnie w nich znajdują się niektóre witaminy (A, D, E, K – rozpuszczalne w tłuszczach). Tłuszcz dostarcza również m.in. materiałów budulcowych komórek, tkanek i narządów.
Prozdrowotny efekt jedzenia ryb wynika z obecności kwasów tłuszczowych wielonienasyconych (głównie omega-3) i jednonienasyconych (MUFA). Ryby są także cennym źródłem białek, składników mineralnych (selen, potas) i witamin niezbędnych do zachowania zdrowia.
W zależności od liczby podwójnych wiązań, kwasy tłuszczowe zostały zakwalifikowane do jednej z grup:
Wielonienasycone, inaczej polienowe, kwasy tłuszczowe zawierają więcej niż jedno podwójne wiązanie i w zależności od położenia pierwszego z nich podzielono je na dwie grupy:
Jedynym autentycznym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, a zwłaszcza frakcji długołańcuchowych, czyli kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA), są tłuszcze pochodzące z ryb i zwierząt morskich. Dzieje się tak, ponieważ kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 (α-linolenowy – C18:3) i omega-6 (kwas linolowy – C18:2) nie podlegają syntezie w organizmie człowieka. Zarówno nasz organizm, jak i organizmy większości zwierząt nie posiadają enzymów z klasy desaturaz, wprowadzających wiązanie podwójne w cząsteczce kwasu przy węglu 3. i 6.
Ponieważ sami nie potrafimy zsyntetyzować tych kwasów, to muszą być dostarczone z pożywieniem. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe występują również w roślinach, jednak ich ogólna ilość jest bardzo mała, a tym samym dostarczają zbyt małych ilości kwasu α-linolenowego dla naszych potrzeb metabolicznych.
Poziom kwasów EPA i DHA oraz ich wzajemne proporcje w rybim tłuszczu nie są stałe. Zależą od gatunku, ale również od stanu fizjologicznego ryb, pory roku oraz miejsca połowu. Ryby z zimnych mórz zawierają więcej EPA, z południowych zaś – więcej DHA. Ryby dziko żyjące charakteryzują się większą zawartością kwasów tłuszczowych omega-3, a mniejszą omega-6 w porównaniu z rybami hodowlanymi.
Działanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych PUFA w organizmie związane jest w znacznym stopniu z aktywnością syntetyzowanych dzięki nim eikozanoidów. PUFA wywołują różne efekty biologiczne. Kwas eikozapentaenowy pobudza głównie układ sercowo-naczyniowy poprzez wpływ na syntezę eikanozoidów, natomiast kwas dokozaheksaenowy jest ważnym składnikiem strukturalnym tkanki nerwowej.
Pozytywne działanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych polega m.in. na:
Według zaleceń ilość energii pochodzącej ze spożycia kwasu linolowego (LA) powinna stanowić 2 proc., natomiast w przypadku kwasu α-linolenowego (ALA) powinno to stanowić 0,7 proc. (w naszej całodobowej diecie tłuszcze dostarczają ok. 35–40 proc.). Rekomendowane spożycie sumy kwasów EPA i DHA to między 250 a 500 mg na dobę, co odpowiada jedzeniu co najmniej dwóch porcji tłustych ryb w tygodniu.
Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), 250 mg EPA + DHA dziennie wystarczy do uzyskania efektu zdrowotnego w profilaktyce układu sercowo-naczyniowego. Kobiety w ciąży i w okresie laktacji powinny wzmocnić tę dawkę o 100 –200 mg DHA, aby zrekompensować straty związane z oksydacją kwasu DHA w organizmie matki i odkładanie w tkance tłuszczowej płodu lub dziecka. Dieta starszych niemowląt powinna zawierać od 50 do 100 mg DHA na dobę, dzieci w wieku od 7 do 24 miesięcy – 100 mg DHA. Zalecenia żywieniowe dla dzieci i młodzieży w wieku od 2 do 18 lat są takie, jak dla osób dorosłych.