Kwestie wędkowania w Bałtyku reguluje ustawa o rybołówstwie morskim (Dz.U. 2020 r., poz. 277 ze zm.) i akty wykonawcze do niej.
Dla amatorów wędkarstwa morskiego obowiązkową lekturę stanowi rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich poławianych przy wykonywaniu rybołówstwa rekreacyjnego oraz szczegółowego sposobu i warunków wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego (Dz.U. z 2019 r., poz. 1357).
Warto się z nim zapoznać, żeby nie zapłacić mandatu.
Jeśli nie organizujesz zawodów sportowych, ani nie jesteś armatorem statków, a osobą fizyczną, to nie musisz mieć zezwolenia na połów. Karta wędkarska też nie jest potrzebna.
Musisz jedynie wnieść opłatę za prowadzenie połowów. I pamiętać, by zabrać ze sobą dowód opłaty oraz dokument tożsamości.
Ważne! Okres płatności liczy się od dnia wniesienia opłaty.
Pieniądze wpłacasz na rachunek bankowy Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego
NBP O/Gdańsk
60 1010 1140 0003 5822 3100 0000
W tytule przelewu trzeba podać: ”za wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego na okres... (tydzień/miesiąc/rok)” oraz „Imię i Nazwisko”
Stawki opłat:
Ważne! Nie wolno stosować do połowów rekreacyjnych narzędzi połowowych wykorzystywanych do rybołówstwa komercyjnego. Nie wolno też sprzedawać złowionych ryb, ale możesz je nieodpłatnie przekazać placówkom opiekuńczo-wychowawczym lub organizacjom pożytku publicznego.
Nie możesz wędkować ze znaków nawigacyjnych, mostów lub pomostów pływających. Nie wolno także łowić wędką na obszarze morskich wód wewnętrznych, w granicach portów morskich, od 15 września do ostatniego dnia lutego:
Możesz wędkować z brzegu, z lodu, ze statku lub innego dopuszczonego urządzenia pływającego. Liczba wędek, na które możesz łowić, jest analogiczna jak na śródlądziu. Nie można używać sztucznego światła do lokalizacji i wabienia ryb oraz metod kaleczących zewnętrzne powłoki ciała ryb. Jest zakaz połowu w odległości mniejszej niż 100 m od oznakowanego kąpieliska.
Jeśli chodzi o wędki, haczyki, uzbrojenie przynęt itp., warto zwrócić uwagę na regulacje dotyczące połowu płastug i śledzi. W przypadku płastug dopuszcza się zakończenie linki dwoma przyponami, z których każdy jest wyposażony w haczyk o jednym ostrzu, którego rozwarcie nie przekracza 10 mm, przy połowie zaś śledzi pięcioma przyponami, z których każdy jest wyposażony w haczyk o jednym ostrzu, którego rozwarcie nie przekracza 6 mm (tzw. choinka).
W czasie połowów dorszy z kutra dopuszcza się zakończenie linki:
Można stosować zarówno przynęty sztuczne, jak i naturalne, z wyjątkiem prowadzenia połowów ze statku lub innego niż statek urządzenia pływającego, gdzie dopuszcza się holowanie przynęt (trolling), ale z wyłączeniem żywej ryby.
Fauna Bałtyku jest wyjątkowo różnorodna. Znajdziesz tu zarówno typowe gatunki słonowodne, słodkowodne, jak i dwuśrodowiskowe. Możesz złowić np.: węgorze, leszcze, okonie, łososie, płocie, sandacze, trocie, belony, stornie, makrele, dorsze, flądry, śledzie.
Jeśli chodzi o przynęty, ryby bałtyckie szczególnie lubią rosówki, czerwone robaki, filety z ryb czy świeżo złowione szprotki. Miejsce na połów powinno być odosobnione. Na dobre branie możesz liczyć w pobliżu ujścia rzek i w miejscu połączenia morza z jeziorami. Niezależnie od metody połowu (z brzegu, z morza), wybieraj sprzęt odporny na działanie morskiej soli, a dodatkowo po każdorazowym użyciu umyj go ciepłą, czystą wodą.