#sprzątamyBałtyk

#sprzątamyBałtyk. Przyłącz się do akcji!

Jeszcze do początku XIX wieku Bałtyk był czysty. Dopiero w czasach współczesnych to się zmieniło. 

Sami zaśmiecamy nasze morze. Według WWF, 56 proc. odpadów na plażach to obecnie tworzywa sztuczne. Wiele instytucji oraz osób prywatnych zaangażowało się w zmianę zachowań Polaków i edukację proekologiczną. Fundacje takie jak WWF Polska i Greenpeace Polska od lat prowadzą akcję oczyszczania plaż i dna morskiego.

– Trzeba zdać sobie w końcu sprawę z tego, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za miejsca, w których żyjemy, a nie tylko pojedyncze osoby i wyznaczone służby – mówi Rafał Jankowski, koordynator Błękitnego Patrolu WWF.

Akcja: Czysty Bałtyk

Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF, działający od dekady na bałtyckich plażach, prowadzą akcje zorganizowane, w które włączają społeczności lokalne, jak i spontaniczne podczas patroli. Te akcje to m.in. “Nie bądź patałachem – posprzątaj Mewią Łachę”, akcja “ Czysta Plaża”, wydarzenia edukacyjne i interwencje (jeśli zobaczysz fokę lub morświna, dzwoń pod numer 795 536 009). 

– Tylko 1 proc. śmieci morskich znajduje się na powierzchni wody, 5 proc. trafia na plaże i aż 94 proc. wszystkich śmieci spada na dno – tłumaczyła w lipcu 2019 roku Katarzyna Guzek, z Greenpeace Polska, podczas akcji sprzątania nadbałtyckich plaż i dna morskiego.

Poza czyszczeniem, został też przeprowadzony audyt śmieci, który miał oszacować, jakich odpadów jest najwięcej w Bałtyku.

56 proc. wszystkich odpadów* znajdujących się na bałtyckich plażach to tworzywa sztuczne, np. plastikowe opakowania, worki czy torebki po żywności.
* wg WWF

Co roku, w trzeci weekend września, Fundacja “Nasza Ziemia” prowadzi akcję “Sprzątanie świata”, która jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. Jednym z jej stałych punktów na polskim wybrzeżu jest sprzątanie plaż, w które angażują się uczniowie. 

Zimą 2020 roku rozpoczęła się Bałtycka Odyseja 2020. Od stycznia do października wolontariusze wraz z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim planowali posprzątać wybrzeże od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej. Z powodu epidemii koronawirusa nad Bałtykiem nie odbyły się wszystkie etapy. Jeszcze w styczniu 100 wolontariuszy posprzątało Woliński Park Narodowy, natomiast w kwietniu, w Dniu Ziemi, Dobrowolski samotnie przemierzył ponad 70 km, sprzątając plaże między Mielnem a Ustką. Do akcji można się zgłosić mailowo w dowolnym momencie baltycka.odyseja@gmail.com.

Kolejna edycja odbyła się w dniach 12-13.09 na odcinku Puck - Gdańsk, zaś cała akcja zakończy się w dniach 10-11.10 na odcinku Gdańsk - Piaski.

Więcej informacji na stronie www.cycling-recycling.eu.

Sieci widma

Oprócz przełowienia, dużego natężenia transportu morskiego, zanieczyszczeń przemysłowych czy komunalnych, zagrożeniem dla ekosystemu Bałtyku są zagubione sieci.

Sieci rybackie były w morzach porzucane lub gubione od początku rybołówstwa. Nowa jest tylko skala tego zjawiska. Szacuje się, że co roku do mórz i oceanów trafia około 640 tys. ton zgubionych narzędzi połowowych.

Polska jest jednym z europejskich liderów w oczyszczaniu Bałtyku z zagubionych narzędzi. Morski Instytut Rybacki stworzył aplikację, która monitoruje przyłowy ptaków i ssaków i jest wykorzystywana w kolejnej edycji akcji „Czysty Bałtyk”. W akcję zaangażowanych jest aż dziewięć organizacji rybackich: Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków, Stowarzyszenie Rybaków Łodziowych „Mierzeja”, Zrzeszenie Rybaków Morskich – Organizacja Producentów z Władysławowa, Krajowa Izba Producentów Ryb z Ustki, Darłowska Grupa Producentów Ryb i Amatorów Łodzi Rybackich, Organizacja Rybaków Łodziowych – Producentów Rybnych z Kołobrzegu, Stowarzyszenie “Szczecińska Grupa Producentów Ryb” oraz Organizacja Producentów Rybnych Władysławowo Sp. z o.o.

Konwencje o ochronie Bałtyku

W 1973 roku podpisano Konwencję gdańską o rybołówstwie i ochronie żywych zasobów Bałtyku i Bełtów, rok później – Międzynarodową Konwencję Bałtycką w Helsinkach, która w Polsce weszła w życie 3 maja 1980 roku. Zmiany polityczne i prawne w zakresie ochrony środowiska oraz morza spowodowały podpisanie nowej Konwencji o ochronie Morza Bałtyckiego w 1992 roku. Ta umowa w naszym kraju weszła w życie 17 stycznia 2000 roku. Wciąż trwają prace nad nowymi rozwiązaniami, które pomogą zwalczyć zanieczyszczenia związane z działalnością militarną na Bałtyku w czasie wojny.

Ciasteczka
Ciasteczka

W celu poprawy działania strony korzystamy z ciasteczek. Zakładamy, że Ci to nie przeszkadza. Jeśli przeszkadza, opuść naszą stronę.

Więcej