Gładzica

Gładzica obok flądry i turbota jest jedną z płastug powszechnie występujących w Morzu Bałtyckim. W porównaniu do flądry, ma mniej ości a jej mięso jest delikatniejsze, bardziej zwarte i bardziej słodkawe. Gładzicę można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów - smażyć, piec, dusić w winie, w jarzynach czy przyrządzać na parze.

Gładzica - gładsza kuzynka storni

Gładzica podobnie jak flądra (stornia)  i turbot (skarp) należy do ryb z rzędu flądrokształtnych. Jej ciało ma postać typową dla płastug, oczy położone są po prawej stronie głowy. Występuje głównie w zachodniej i środkowej części morza, gdzie zasolenie jest względnie wysokie. Młode osobniki najchętniej przebywają na piaszczystym lub gliniastym dnie w strefie przybrzeżnej, dorosłe preferują wody średnio głębokie. W południowym Bałtyku dorasta do 45–50 cm. Największa gładzica została złowiona w 2005 roku na łowisku kołobrzeskim (głębokość 64 m) miała 52 cm długości i masę nieco ponad 2 kg. Ciało gładzicy jest pokryte szczelnie przylegającymi drobnymi, gładkimi łuskami cykloidalnymi (owalnymi).

Gładzica to jedna z najdłużej żyjących ryb morskich. Średnia wieku dla tego gatunku wynosi 12 lat, choć spotykano osobniki w wieku nawet lat 50.

Gładkie ciało, zgodnie z nazwą, to właśnie jedna z najbardziej charakterystycznych cech, które odróżniają ją od storni. Przejeżdżając nożem po linii bocznej flądry usłyszymy charakterystyczne „skrzypienie”, ze względu na jej chropowatą powierzchnię. W przypadku gładzicy nóż będzie ślizgał się gładko i niemalże bezszelestnie.

Mięso gładzicy jest delikatne, mlecznobiałe, nie wymaga długiej obróbki termicznej. Nadaje się do przyrządzania na wiele sposobów. Najczęściej podaje się je po prostu usmażone, ale może być także pieczone, duszone czy wędzone. Przykładowo Duńczycy bardzo cenią smażoną gładzicę z sosem remoulade przyrządzanym z żółtek jaj ugotowanych na twardo oraz z dodatków tj. musztarda, ocet winny, oliwa, drobno posiekane szalotki, kapary i ogórki konserwowe.

Jej mięso jest chude, mało kaloryczne (86 kcal), delikatne, bardziej zwięzłe niż u flądry. Gładzica uzupełnia dietę przede wszystkim o wartościowe białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, selen, fosfor oraz witaminy, szczególnie A, D i B12. Witamina D przyczynia się poprawy odporności organizmu oraz wchłaniania wapnia i fosforu, a przez to do prawidłowej budowy kości i zębów. B12 wspiera metabolizm węglowodanów, tłuszczów, aminokwasów oraz wpływa na utrzymanie sprawności układu nerwowego i poprawę pamięci.

Ciasteczka
Ciasteczka

W celu poprawy działania strony korzystamy z ciasteczek. Zakładamy, że Ci to nie przeszkadza. Jeśli przeszkadza, opuść naszą stronę.

Więcej